Çevre Dostu Kamp Gezisi Nasıl Planlanır

Tarih: 02.01.2023 17:15
Çevre Dostu Kamp Gezisi Nasıl Planlanır
Kamp yapmayı çevre dostu olarak görsek de, yine de çevre üzerinde biraz etkisi olabilir. Çevre dostu bir kamp gezisi planlamanın en iyi yollarından bazılarını bulduk.
Tatil söz konusu olduğunda zihin, beden ve ruh için harika gelen açık hava aktivitelerinden daha iyi çok az şey vardır.

Modern dünyanın teknolojisini ve stresini geride bırakarak doğaya dönmeniz ve tabiat anada geçirdiğiniz saatler, pillerinizi şarj etmenin ve her türlü gerilimden kurtulmanın mükemmel bir yoludur. Kamp yapmak ise bunu yapmanın en kolay yollarından biridir. Ve sizi çevrenizdeki dünyayla yeniden buluşturmak için soğuk, sert zeminde uyumak gibisi yoktur!

Kamp yapmayı çevre dostu olarak görseniz de (ki genel olarak budur), yine de çevre üzerinde biraz etkisi olabilir. Bu nedenle, çevreye gerçekten yardımcı olmak için çevre dostu bir kamp gezisi planlamanın en iyi yollarından bazılarını bulduk.

 

Kullan, yeniden kullan, geri dönüştür

Pek çok insan, kampa gitmenin çevre dostu olmak için yeterli olduğunu düşünüyor. Ve tatile gittiklerinde evde izledikleri alışkanlıkların ortadan kalkacağını. Ancak, kamp geziniz sırasında da iyi çevre alışkanlıklarını sürdürmek önemlidir. Eşyalarınızı yeniden kullanmak ve geri dönüştürmek de buna dahildir.

Özel tek kullanımlık kağıt tabaklar, plastik çatal bıçak takımları ve bulaşık bezleri satın almak yerine, yıkamak için bir kova ile birlikte kırılmaz birkaç tabak ve bazı normal kurulama bezleri koyun.

Havlularınız yeniden kullanılamayacak kadar kirlendiğinde, bunları evde yıkayana kadar uzak bir yerde bir poşet içinde saklayın.

 

Kimyasallarınızı kontrol edin

İnsanlar bir kamp gezisinde çevre dostu olmayı düşündüklerinde, bu genellikle eve çöp götürmek ve kamp ateşini söndürmek gibi "iz bırakma" kamp ilkeleriyle sınırlıdır. Bununla birlikte, seyahatiniz sırasında kullandığınız gerçek ürünler de aynı derecede çevresel etkiye sahip olabilir. Bu kişilerin daha sürdürülebilir olmaları için önceden planlamaları gerekiyor.

Yola çıkmadan önce, her zamanki kamp ekipmanlarınızın bu kamp için uygun olup olmadıklarını kontrol etmek önemlidir, bu da size alternatifler bulmak için yeterli zaman tanır.

En sevdiğimiz saç ve vücut ürünlerimizin çoğu, nemlendiriciler, diş macunu, güneş kremi ve böcek kovucu dahil birçok ürün çevreyi kirletebilecek tehlikeli kimyasallar içerir. Bu tür ürünlerinizin içindekiler listesine bir göz atın ve tamamen doğal, organik içerikli ürünleri tercih edin.

 

Güneşi seç

İdeal bir dünyada, bir kamp gezisi süresince tüm teknolojimizden kurtulacak olsak da, bu her zaman uygulanabilir veya pratik değildir. Bununla birlikte, biraz ileriye dönük planlama yaparak, araçlarımızı kullanırken bile çevre dostu olabiliriz.

Normal şarj cihazlarınızı paketlemek yerine, elektrik kullanımınızı azaltabilecek güneş enerjili alternatifler bulmaya çalışın. Güneş teknolojisinin ne kadar ilerlediğine şaşıracaksınız ve neredeyse tüm güce aç cihazlarınız için alternatif bir enerji kaynağı bulabileceksiniz (çadırınızda Netflix bile izleyebilirsiniz!).

 

Su doldurun

Geri dönüşüme benzer bir şekilde, çok sayıda yeniden kullanılabilir su şişesini paketleyerek plastik atıklarınızı azaltmaya çalışın. Çok sayıda plastik şişeyi, birden çok kez doldurulabilen plastik veya metal kaplarla değiştirerek, kamp geziniz boyunca yarattığınız atık miktarında büyük bir azalma sağlayabilirsiniz. Ayrıca çöplüklere dönüşecek plastik atık miktarını da azaltır.

Alternatif olarak, yeniden kullanılabilir plastik veya metal bir şişe satın almak istemiyorsanız, sadece bir plastik su şişesi satın alın ve seyahatiniz boyunca tekrar kullanın. Bu yine de bir miktar çöp üretecek olsa da, çok sayıda suya kıyasla miktarı yine de azaltacaktır.

Kamp alanınızda bir tane varsa veya biraz daha medeniyetten uzak kamp yapmayı seçtiyseniz, bir akarsudan dereden (yeterince arındırdığınız sürece!) şişelerinizi su ile doldurabilirsiniz.

 

Sürdürülebilir ürünler satın alın

Yanınızda götürdüğünüz kamp ekipmanları, uzun vadede çevre üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Bu nedenle, olabildiğince çevre dostu olduğundan emin olmak için bazı adımlar atmak iyi bir fikirdir.

Plastikten yapılmış çadırlar, sonunda çöp sahasına düşecek. Bu nedenle, pamuk, kenevir ve hatta geri dönüştürülmüş su şişeleri gibi doğal malzemelerden yapılmış olanı seçmek, ürettiğiniz atık miktarını azaltabilir.

Benzer şekilde, bazı çadırlara da sert kimyasallar ve böcek ilaçları uygulanmaktadır. Bunlar, ekipmanınızla temas ettiğinde çevre için tehlikeli olabilir. Bu yüzden herhangi bir kimyasal eklenmemiş bir tane bulmaya çalışın.

Ancak, tüm bu kamp malzemeleri biraz pahalı olabilir, bu yüzden ikinci el bir şeyler satın almak da son derece makul. Bu aynı zamanda seyahatinizi daha çevre dostu hale getirebilir. Bu şekilde çöp sahasına gidebilecek bazı ekipmanları geri dönüştürüyor olacaksınız!

 

Yakında kamp

Çevre dostu bir kamp gezisi planlamanın bir başka yolu, gerçekte nereye gideceğiniz konusunda biraz düşünmektir.

Uzaklardaki doğa harikası alanlar sizi cezbediyor olsa da, üretilen emisyonların sayısı ve oraya ulaşmak için kullanılan benzin miktarı, hedefinize ulaştığınızda potansiyel olarak sürdürülebilir alışkanlıkları dengeleyebilir.

 

Her türlü kamp malzeleri ihtiyacınız için Kamp Ekipman web sitemizden sipariş verebilirsiniz.

 

İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...