Kamp Ocağı Seçimi

Tarih: 02.01.2023 16:15
Kamp Ocağı Seçimi
Kamp ocağı seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Yapacağımız yanlış bir tercih bizi yarı yolda bırakabilir. Bu yazıda kamp ocağı çeşitlerini inceleyeceğiz.

Kamp Ocağı Seçimi 

Kamp ocağı seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Kamp ocağı seçimi neden önemli? Yapacağımız yanlış bir tercih bizi yarı yolda bırakabilir yada fazladan yük taşımamıza neden olabilir. Bu yazıda kamp ocağı çeşitlerini inceleyeceğiz.
 

Kamp Ocağı Çeşitleri

  • LPG tüplü kamp ocakları
  • Alkol ve ispirtolu kamp ocakları
  • Benzinli kamp ocakları
 

Lpg Tüplü Kamp Ocakları

Lpg tüplü kamp ocakları kullanımı en kolay, en pratik kamp ocaklarıdır. Dökülme ihtimali yoktur ve sorun çıkarma ihtimali çok düşüktür. İçeriğindeki bütan ve propan karışımı sayesinde her türlü hava koşulunda sorunsuz kullanım için uygundur. Lpg tüplü kamp ocakları, yüksek irtifalarda tüpün içindeki gazın donmasıyla çalışmayabilir yada düşük verimle çalışabilir. Kartuşu ısı muhafazalı kılıfın içinde tutmak soğuk havalarda size fayda sağlayacaktır. 

Delerek takılan kartuş ve vidalı kartuş olmak üzere iki tip kartuş bulunur. Tüplü kamp ocaklarında artık yaygın olarak vidalı kartuş kullanılmaktadır. Kamp bittiğinde kartuşu ocaktan ayırabilir ve istediğiniz zaman tekrar takıp kullanabilirsiniz. Delerek takılan kartuşları bir kere taktığınızda bitene kadar kullanmanız gerekir. Sızdırma sorunları nedeniyle artık pek kullanılmamaktadır. Hangi kamp ocağı güvenli diye düşünüyorsanız cevabı vidalı kartuşlu kamp ocağıdır.

Tüplü kamp ocakları az yer kaplayan, hafif ve pratik kamp ocaklarıdır. Sitemizden temin edebileceğiniz 80 gr, 230 gr ve 430 gr kamp ocağı kartuşu ile her türlü kamp faaliyetiniz için pratik kamp ocağı kullanımı sağlayacaktır.  80 gr Nurgaz kamp ocağı kartuşu tek kişi 2 günlük hafta sonu faaliyeti için yeterli olacaktır. Boyutu bir elin yumruğu kadardır. Nurgaz Ilgaz kamp ocağı ile birlikte kullandığınızda toplam ağırlığı 220 gram olacaktır. Bu kamp ocağı setinin yanına Nurgaz Tava Tencere Setini tercih ederseniz toplam ağırlık 1020 gr olacaktır. 

 
 

Alkol ve İspirtolu Kamp Ocakları

Alkol ve ispirto kamplarda ocak yakıtı olarak kullanılabilir. Bunun için alkol ve ispirtoya uygun ocak kullanmanız gerekir. Alkol uçucu bir yakıt olduğu için verimliliği azdır ve soğuk havalarda kullanımı zordur.
Metal içecek kutularını bile alkol ocağı yapabilirsiniz. Kullanımı basit ve pratiktir. Alkol ocaklarının arıza yapma ihtimali yoktur. Bahar ve yaz kamplarında kullanabileceğiniz ve kısa kamplarınızı sorunsuz tamamlayabileceğiniz bir ocak türüdür.
Alkol uçucu bir yakıt olduğu için uzun süreli ihtiyaçlarınızı karşılamayacaktır. Uzun süreli kamplarda 2 litreden fazla yakıt taşımanız gerekir. Kısa hafta sonu kamplarında veya bisikletle gidilen kısa kamplarda tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.
Alkol ocaklarının avantajlarından bir taneside yakıtlarını her yerde bulabilirsiniz. Ülkenin neresine giderseniz gidin alkol ve ispirto temin etmeniz mümkündür. 
Alkol ocaklarının yapımını merak ediyorsanız sizin için seçtiğimiz videoyu izleyebilirsiniz!

 
 

Benzinli Kamp Ocakları

Benzinli kamp ocakları her hava koşulunda kullanıma uygundur. Benzin veya mazot ile çalışırlar. Benzinli kamp ocakları en yüksek ısıyı veren kamp ocaklarıdır. Saatçilerde kullanılan benzin en temiz olan benzin türüdür. Tencerenizde is yapmaz. Kurşunsuz benzin verimli bir yakıttır ve bir miktar is yapar. Mazot ise tencerenizde is yapar, ocağınızda tıkanmalara neden olabilir. Mazotlu ocağın avantajı ise dökülme durumunda tutuşma ihtimali düşüktür, mazot ocakta tıkanmalara sebep olabilir. 
 
Benzinli kamp ocaklarının yakıt maliyetleri düşüktür. Uzun turlarda tercihiniz benzinli kamp ocaklarından yana olmalıdır. Yakıtını her zaman bir benzin istasyonundan temin edebilirsiniz. Benzinli ocaklar en verimli kamp ocaklarıdır. Pişirme ve kaynatma süreleri en iyi kamp ocaklarıdır.
Benzinli ocaklar ağır ve pahalı ocaklardır. Arıza riski yüksek ocaklardır. Benzinli ocakla kampa gidiyorsanız yanınızda yedek parça ve tamir kiti bulundurmanız  ve ocağı tamir edecek bilgiye sahip olmanız gerekir.
 
 
 

Taşıma Kolaylığına Göre Kamp Ocakları

Kamp ocağı seçiminde taşıma kolaylığı, kullanım amacı gibi detayları göz önünde bulundururuz. Arabalı kampa gidiyorsak, taşıma ve ağırlık konusu sorun olmayacaktır. Kamp yeriniz arabanıza uzaksa, kamp ocağı ve kamp malzemeleri sırt çantasında taşınacaksa yürünecek mesafeye göre kamp ocağı seçimi yapılmalıdır. Bisikletle gidilecek kamplarda çok hafif malzemeler tercih edilir. Aynı şekilde kamp süresi de seçeceğiniz kamp ocağı açısından belirleyici olacaktır. Kısa sürecek 1-2 günlük kamplarda hafif bir lpg kartuşu size yeterli olacaktır. Uzun süreli kamplarda mutlaka yedek kamp ocağı kartuşu bulundurmalısınız.
 
Arabalı kamplarda taşıma ve ağırlık konusunda sorununuz yoksa kamp ocağı seçimi için size önerimiz Nurgaz Portatif Ocak olacak. Boyutları 32*28*10cm ve ağırlığı yaklaşık 1450 gr dır. Nurgaz NG501 Portatif Kamp Ocağı, 230 gr valfli kartuş ile çalışır. Kendiliğinden çakmaklı bir kamp ocağıdır.
 
 

 

Bisikletle gideceğiniz kamplar için önerimiz Nurgaz Titanyum Ocak olacak. 80 gr’lık kartuşla kullanıldığında en hafif kamp ocağı seçimi olacaktır.

Çantanızda taşıyacağınız ocaklar küçük ve hafif olmalı. Küçük ve hafif ocaklarla yemek pişirmek daha zor olacaktır. Sabah kahve için suyunuzu ısıtabilir ve çayınızı demleyebilirsiniz. Yapacağınız faaliyete göre değerlendirip kamp ocağı seçimi yapmalısınız. Gideceğiniz yere göre mutlaka yedek kartuş bulundurun.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...