Kamp Ateşi Nasıl Yakılır?

Tarih: 02.01.2023 15:09
Kamp Ateşi Nasıl Yakılır?
Geleneksel yöntemlerle ateş yakmak yerine modern kamp ocaklarını tercih edebilir, bu şekilde hem zamandan tasarruf eder hem de daha temiz bir kamp keyfi yaşayabilirsiniz.
Etrafında sohbet etmek, leziz yemekler yapmak ve ısınmak için bir kampın olmazsa olmazı kamp ateşidir. Daha önce kamp yapmamış ve kamp ateşi yakmamış kişiler için ateş yakmak zor gözükse de aslında oldukça kolay.
 
Öncelikle kamp ateşi yakılacak yer iyi seçilmelidir. Daha önce ateş yakılmış yerler birinci tercih olmalıdır. Eğer daha önce ateş yakılmış bir yer yoksa yapılacak şey ateş yakılmak istenen alanı yuvarlak şekilde işaretlemektir. Bu yuvarlak alanı biraz kazarak derinleştirmek ikinci adım olmalıdır. İşaretlediğiniz alanı ateş için derinleştirirken ağaç ve bitki dallarına rastlarsanız başka bir alanda ateş yakmayı tercih edebilirsiniz. Böylece ağaç ve çiçeklerin kökleri zarar görmemiş olur.
 
Üçüncü adım olarak kamp alanınızın çevresinde kısa bir yürüyüş yaparak çalı çırpı toplayabilirsiniz. Bu çalı çırpılar çok kalın ve nemli olmamalıdır. Böylece kamp ateşi yakarken size kolaylık sağlanmış olur. Eğer karlı bir havada çalı çırpı topluyorsanız kuru dal bulmak için ağaç altlarına bakabilirsiniz. Çalı çırpı toplama işleminiz bittikten sonra ateş için kazdığınız alana bu çırpıları dik ve hava alacak şekilde yerleştirmeye başlayabilirsiniz. Bu malzemeleri hava alacak şekilde dizmek daha kolay yanmalarını sağlayacaktır. Ardından yanınızda getirdiğiniz kibrit veya çakmakla çalıları yakabilirsiniz. Buradaki püf nokta yakmaya en ince dallardan başlamaktır Böylelikle kolay şekilde ateşinizi yakabilirsiniz.
Tabi ki çakmak ya da kibrit yerine magnezyum çubuğu kullanmak isteyebilirsiniz. Daha iyi bir kamp deneyimi için uzun süre kullanabileceğiniz ahşap saplı magnezyum çubuğu tercih edebilirsiniz.
 
Kamp ateşi yakarken; yaktığınız alanda ateş yakma izni olmasına dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte kamp ateşini kontrol altında tutabileceğiniz büyüklükte yakmanızda da fayda vardır. Aksi takdirde beklenmeyen ateş kazaları ve hatta yangınlar meydana gelebilir. Kamp ateşini yaktıktan ve işiniz bittikten sonra bol su ile söndürerek kalan külleri toplayabilirsiniz.

 

Modern Kamp Ocakları nelerdir?

Yukarıdaki gibi geleneksel yöntemlerle ateş yakmak yerine modern kamp ocaklarını tercih edebilir, bu şekilde hem zamandan tasarruf eder hem de daha temiz bir kamp keyfi yaşayabilirsiniz. Günümüzde kamp mutfağında kolaylık sağlayacak birçok ocak modeli ve aksesuarları bulunuyor. Örneğin, Nurgaz Troya Kamp Ocağı ile pratik bir şekilde ateşinizi yakabilir, yemek pişirebilir ya da kahveniz için su ısıtabilirsiniz.
Modern kamp ocaklarının en büyük avantajlarından birisi de yanınıza alacağınız yedek kartuşlar ile dilediğiniz zamanda gazınız bittiğinde değişiklik yapıp ateşinizi kullanmaya devam edebilirsiniz. Yaklaşık 4 saat yanma kapasitesine sahip bir kartuş hem yemek hem de çay için yeterli olacaktır. Birçok kamp pişirme ekipmanı bu tür kamp ocakları için özel olarak hazırlanmıştır ve herhangi bir devrilme olmasını engeller. Diğer taraftan, daha geniş kullanımlar için Nurgaz Tekli Ocak tercih edilerek daha büyük tencereler kullanılabilir.
 
Kamp ocakları kullanırken en çok ihtiyaç duyacağınız araçlardan biri de rüzgâr engelleyici aparattır. Ocağınız yanarken açık havada rüzgâr nedeniyle sönmesin diye Nurgaz Rüzgar Aparatı kullanabilirsiniz. Katlanır özellikteki bu aparat ile ocağınız rüzgâr almaz ve esintili havalarda ocağınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 
Doğa koşullarında daha hızlı pişirmek ve zamandan tasarruf etmek için bir anlamda geleneksel düdüklü tencerenin kamp versiyonu olan Nurgaz JetBox tercih edebilirsiniz. Neopren dış kaplaması sayesinde ısı kayıplarının önüne geçen jetbox çok hızlı bir şekilde su ısıtmanıza ya da yiyeceklerinizi pişirmenize imkân verir.
 İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...