En Çok Yapılan Kamp Hataları Nelerdir ve Bunlardan Nasıl Kaçınılır?

Tarih: 02.01.2023 15:22
En Çok Yapılan Kamp Hataları Nelerdir ve Bunlardan Nasıl Kaçınılır?
Açık hava aktivitelerinde tamamen acemi olun ya da yıllardır kamp yapıyor olun, herkesin yapabileceği bazı basit hatalar vardır. Kamp yaparken uygun şekilde hazırlanmamak felakete yol açabilir.
 
İster açık hava aktivitelerinde tamamen acemi olun ister yıllardır kamp yapıyor olun, yine de herkesin yapabileceği bazı basit hatalar vardır. Kamp yaparken uygun şekilde hazırlanmamak felakete yol açabilir, bu yüzden işte insanların sıklıkla yaptığı en önemli hatalar ve bunlardan nasıl kaçınabileceğiniz.

Acil Durumlara Hazırlanmama

Muhtemelen olmayacak olsa da, en kötü senaryoya hazırlanmak her zaman iyi bir fikirdir. Pek çok insan kamp için yola çıktığında çok fazla şeye ihtiyaç duymayacaklarını veya onları bir yol üstü mağazadan alabileceklerini varsayar, ancak oraya gittiğinizde genellikle durum böyle değildir.

Su arıtma tabletleri, yedek piller, GPS, güç paketleri, böcek kovucu, ekstra battaniyeler ve tuvalet kağıdı gibi şeyler ambalajlarken gereksiz görünebilir, ancak acil bir durumda paha biçilmez olabilir.

(Bu kontrol listesi, bazı temel bilgileri kapsamak için oldukça iyi bir başlangıç ​​noktasıdır!)

 

Ödevini Yapmamak

Gideceğiniz yerle ilgili temel bilgilere sahip olmamak, aynı zamanda bir felaket tarifi de olabilir. Kamp yapacağınız yeri henüz bilmiyorsanız, biraz araştırma yaptığınızdan emin olun. Kullanılabilecek tuvalet, duş, barbekü ve priz gibi tesisleri var mı, varsa hangi şartlarda kullanılabiliyor, inceleyin. Medeniyetten yeterince uzakta, rahatsız edilmeyeceğiniz, ancak yaşamı rahat ettirecek yeterli olanakların bulunduğu bir yer seçmek iyi bir fikirdir.

 

Kamp ateşine güvenmek

Bir kamp ateşinin etrafında oturmak ve üzerinde yemek pişirmek kampın harika bir parçasıdır, ancak kamp ateşi hafife alınamayacak kadar önemli bir şeydir.

Bir kamp ateşini yakmak için mücadele etmeniz gerekebilir, ateş yakmak için uygun malzeme bulamayabilirsiniz, havalar kötüleşebilir ya da hava iyi olsa bile birçok kamp alanı bunlara izin vermeyebilir. Bu nedenle, taşınabilir gazlı kamp ocağı gibi bir yedekleme seçeneğine sahip olmak her zaman önemlidir.

Doğadaki Hayvanları Beslemek

İster bilinçli olarak ister yanlışlıkla yapın, yiyecekleri doğadaki hayvanlarla paylaşmak her zaman iyi bir fikir değildir.

Bir yandan, yiyeceklerin hayvanları rahatsız edip etmeyeceğini bilmiyorsunuz, diğer yandan, yiyecek olduğunu öğrendiklerinde kamp alanınıza inen birçok hayvan istemezsiniz. Tüm yiyecekleri yalnızca sizin ulaşabileceğiniz bir yerde güvenli bir şekilde sakladığınızdan emin olun!

Bir hayvanı besleyerek ödüllendirdiğinizi düşünseniz de, farkında olmadan yarardan çok zarar veriyor olabilirsiniz!

 

Geride Bir Karışıklık Bırakmak

Deneyimli kampçıların en çok nefret ettiği bir şey varsa, o da insanların çöplerini geride bırakarak böylesine güzel yerleri mahvettiğini görmektir. Her zaman getirdiğiniz her şeyi geri aldığınızdan emin olun ve kamp alanını geldiğinizde bulduğunuz şekilde terk edin.

Çoğu kamp alanında çöp toplama alanları bulunsa da, buraların dolu olabileceklerini varsayarak kendi çöp torbalarınızı getirmeyi unutmayın.

 

Hava Durumunu Kontrol Etmemek

Göz açıp kapayıncaya kadar hava koşulları değişebilir ve yolculuğunuzu tersine çevirebilir. Bu nedenle, gitmeden önce hava tahminlerine göz kulak atmak çok önemlidir.

Kavurucu sıcak gibi görünüyorsa bol miktarda güneş kremi alın. Eğer yağmur ihtimali varsa, o zaman ıslanmamak ya da kampta sıkıntı yaşamamak için termaller, battaniyeler, muşamba ve ateş başlatıcıların çantanızda olduğundan emin olun.

 

Aileyi ve Arkadaşları Bilgilendirmemek

Bu genelde aklınıza gelmeyecek bir şeydir ve çoğu insan hafta sonu kampa gideceğini söylese de tam olarak nereye ve ne kadar gideceğini söylemeyi unutur. Bu sadece bir önlemdir ama doğada mahsur kalırsanız birinin nerede olduğunuzu bildiğine sevineceksiniz!

 

Ayrılmadan Önce Ekipmanınızı Denememek

Yağmurda çadır kurmak için saatlerce savaşan herkesin bileceği bir şey, yola çıkmadan önce ekipmanınızı test etmeniz çok önemlidir. Tüm kamp malzemelerini bahçeye yerleştirmek ve kontrol etmek bir saat kadar süren bir angarya olarak görülebilir ama son derece önemlidir! Tüm pişirme ekipmanlarını ve ateş yakma aparatlarını da denediğinizden emin olun.

 

Abur cubur almak

Kamp hazırlıkları esnasında, paketleme yaparken şekerli abur cubur almak iyi bir fikir gibi görünebilir. Ama kamp süresince besin değeri yüksek olan birşeyler yemeniz gerekir. İyi yemek, yolculuk boyunca enerji seviyenizi yüksek tutacaktır. Planladığınız herhangi bir yürüyüş veya diğer aktiviteler için sizi şarj eder.

Yanınıza bol miktarda karbonhidrat ve protein almak iyi bir fikirdir, bu yüzden gitmeden önce biraz yemek planlaması yapmayı unutmayın.

Bir sonraki kamp gezinize hazırlanırken bu bilgilerin size biraz yardımcı olacağını umuyoruz! Tüm kamp ekipmanları ihtiyacınız için web sitemizi inceleyebilir, aynı gün kargo ve stoktan gönderim imkanıyla sipariş verebilirsiniz. Keyifli kamplar!

İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...